اختراعات و تکنولوژی - بررسي و تحليل فناوري عينك های گوگل

  جستجو
  Sunday, September 22, 2019 - 1398 يکشنبه 31 شهريور اختراعات و تکنولوژی
منابع خبر ها

بیشتر مطالب ارائه شده  از سایت های روزنامه خراسان (دانش و فناوری) و روزنامه جام جم (کلیک) برگرفته شده است


اختراعات و تکنولوژی های جدید
بررسي و تحليل فناوري عينك های گوگل

تاریخ ایجاد   10/31/2012 - 12:15  تعدادمشاهده  1032 بازگشت

 فناوري عينك گوگل (Google's glasses)، را بايد طرحي واقعا شگفت‌انگيز شمرد كه از زمان پديدار شدن آيفون اصلي (original iPhone) تا به‌حال هيچ سخت‌افزاري نتوانسته چنين هيجاني را در كاربران ايجاد كند. ايده و زمينه به‌وجود آمدن اين فناوري كه به صورت عينك استفاده مي‌شود، مستقيما از فيلم‌هاي علمي ـ تخيلي برگرفته شده است.

اما آيا كاربرد آن در آينده نيز مطابق آنچه ما در فيلم‌ها ديده‌ايم خواهد بود؟ بسياري از نويسندگان و تحليلگران اين فرصت را غنيمت شمرده‌اند و درباره به خطر افتادن حريم خصوصي كاربران توسط اين وسيله شگفت‌آور پيش‌بيني‌هايي كرده‌اند. به‌همين منظور قصد داريم ضمن بررسي نحوه كاركرد عينك گوگل، به پرسش‌هاي مطرح شده توسط كاربران در اين مورد پاسخ دهيم و روشن كنيم آيا در خصوص به‌خطر افتادن حريم خصوصي افراد توسط فناوري عينك گوگل جاي نگراني وجود دارد يا نه؟

مكانيسم كاركرد

اين روزها مبحث واقعيت افزوده (Augmented reality) با اعلام ورود عينك گوگل از سوي اين شركت به صورتي بسيار جدي مطرح شده است. هنگامي كه اين عينك به بازار بيايد و براي عموم قابل دسترس شود، ما مي‌توانيم در حالي كه قدم‌زنان به‌سوي محل كار خود مي‌رويم به مطالعه اخبار بپردازيم يا در حالي كه ديگر نيازي نيست سرمان را به سمت پايين خم كنيم، هرطور كه بخواهيم روي صفحه نمايش‌هاي تعبيه شده در شيشه‌هاي عينكمان به تماشاي فيلم‌ها و فايل‌هاي ويدئو بپردازيم. گوگل با كارگذاشتن يك دوربين ـ حسگر (sensor‌/‌camera) در برابر حدقه چشم‌هاي شما تعيين مي‌كند به چه نقطه‌اي نگاه كنيد. اين عينك به حركات چشمان شما حساس بوده و با تركيبي از ردگيري چشم‌ها و مورد هدف قرار دادن لحظه‌اي حركات(triggered motion) ، تصاويري از اشياي روبه‌روي شما ثبت مي‌كند كه بوضوح توسط چشم راست شما قابل رويت است. صدا نيز از راه ميكروفن ظريفي كه در همان سمت راست جايي داخل قاب عينك تعبيه شده، دريافت مي‌شود و از طريق هدست بلوتوثي به گوشتان مي‌رسد. از وجود هدست بلوتوث مي‌توان چنين دريافت كه شيشه‌هاي آن بايد بسيار باريك بوده و جاي بسيار كمي براي گنجاندن اين فناوري وجود داشته باشد. در واقع مي‌توان اين گجت را به صورت تلفن همراهي در نظر گرفت كه به شكل عينك روي چشم‌ها گذاشته مي‌شود.

ردگيري حركت چشم‌ها

احتمالا عينك گوگل از نوعي سيستم ردگيري حركت چشمان كاربر (eye-tracking) استفاده مي کند تا آنچه را كه شما روي صفحه نمايش عينك مي‌بينيد به صورت بصري براي چشم‌هاي شما قابل درك كرده و حتي فراتر از آن در كنترل و باز كردن قفل سيستمي (unlock the device)اين گجت نيز از آن بهره‌جويد. مدت مديدي است كه دانشمندان مشغول كار روي فناوري ردگيري چشم‌ها هستند و در بسياري از تحقيقات و آزمايش‌ها آن را به كار برده‌اند. اما حالا كه به زمان عرضه آن توسط گوگل نزديك و نزديك‌تر مي‌شويم، همه اين ترس را دارند مبادا شركت گوگل هر آنچه را كه شما مي‌بينيد ردگيري و ثبت كند و بعدها با شناسايي سليقه و علايق شخصي شما مثلا با اطلاع از نوع خودرو يا تلفن همراه مورد علاقه‌تان، تبليغاتي را در اين زمينه پيوسته روي صفحه نمايش عينك‌تان ارسال كند.

بايد گفت ردگيري حركات چشم‌ها به‌منظور خلق نقشه‌اي جامع از موضوعات مورد علاقه‌تان گام بسيار فراتر از اهدافي است كه گوگل از ابداع عينكش در نظر داشته و براي كاربران مطرح كرده است؛ چرا كه هيچ كاربري حاضر نمي‌شود صد‌ها دلار صرف خريد وسيله‌اي كند كه گوگل براي ثبت و ذخيره داده‌هاي مغز او، آن هم توسط شيشه‌هاي عينكي كه با دست خودش بر چشم گذاشته، به كار ببرد.

تهاجم تبليغاتي

به علت روشن بودن دائم و هميشه بر چشم داشتن اين عينك توسط شما بيم آن مي‌رود همواره مركز كنترل گوگل از موقعيت مكاني شما مطلع باشد و با توجه به مكاني كه در آن قرار داريد، شما را آماج حملات آگهي‌هاي تبليغاتي از نوع pop-ups كه مانند بادكنكي در گوشه تصوير عينك ظاهر مي‌شود يا مانند آنچه در شبكه اجتماعي Facebook وجود دارد، قرار دهد. اما عينك گوگل به لطف كوچكي صفحه نمايشش آن دسته از مشكلاتي را كه تلفن‌هاي همراه هوشمند درگيرش هستند، ندارد و به علت اين‌كه آگهي‌هاي تبليغاتي نياز به اين دارند كه دقيقا در معرض ديد شما باشند، انجام اين كار عملا روي عينك گوگل ممكن نبوده و گوگل نيز قصد ندارد اين آگهي‌هاي پاپ‌ـ آپ را در حالي كه قدم مي‌زنيد مقابل چشمان شما به رژه دربياورد.

راحتي استفاده

بايد ديد آيا اين عينك‌ها به اندازه كافي جالب و استفاده‌شان آسان هست كه مردم حاضر باشند در تمام طول روز آنها را بر چشم داشته باشند يا نه. روزهاي اولي كه تلفن‌هاي همراه به بازار آمده بود و تجار و كسبه آنها را به كار مي‌بردند، براي مردم عادي بسيار جذاب و شيك به‌نظر مي‌آمد و همه آرزو داشتند صاحب يكي از اين گوشي‌ها شوند. اما عينك براي خيلي‌ها به عنوان يك شيء دست و پاگير مطرح است و افزودن فناوري هم نمي‌تواند موجب افزايش محبوبيت آنها نزد همگان شود. اين گجت‌ها مي‌تواند به نظر خيلي از افراد مخل آسايش و عاملي براي نقض حريم شخصي‌شان به حساب آيد. به عنوان مثال فردي را كه عينك واقعيت افزوده (augmented reality shades) سبك عينك گوگل ساخت خودش را به چشم زده بود و توسط كاركنان رستوران فست‌فودي در پاريس مورد حمله قرار گرفته بود، مي‌توان ذكر كرد. آيا گوگل خواهد توانست همه را قانع كند تا با به چشم‌داشتن عينكي عجيب و غريب مثل عينك گوگل، در سطح شهرها رفت و آمد كنند؟

اعتمادسازي

گوگل، فيس‌بوك و بسياري ديگر از شبكه‌هاي اجتماعي از اين دست، همواره سعي بر اين دارند اعتماد ما را به خود جلب كنند تا مرتبا قانعمان سازند كه داده‌هاي بيشتري را از طريق آنها به اشتراك گذاشته و هر چه بيشتر حريم خصوصي‌مان را به دست خود در معرض خطر قرار دهيم. عينك گوگل نيز ما را در موقعيتي دشوارتر قرار مي‌دهد، به‌گونه‌اي كه ديگر نمي‌توانيم تصميم‌گيري كنيم حد و مرز مشخصي براي به اشتراك‌گذاري داده‌هاي خود نگه‌داريم؛ در حالي كه از پيش بخش زيادي از حريم خصوصي‌مان را با دست خودمان در معرض خطر قرار داده‌ايم.

جواد ودودزاده

منابع:

http:‌/‌‌/‌www. technologyreview. com

http:‌/‌‌/‌www. fastcodesign. com

http:‌/‌‌/‌www. techstation. org
صفحه نخست | نقشه سایت
تمامي حقوق اين سايت متعلق به هزار طرح مي باشد.
طراحی وپیاده سازی توسط شرکت داده پردازی فراتك