تکنیک نقشه های ذهنی برای ایده یابی

  جستجو
  Sunday, September 22, 2019 - 1398 يکشنبه 31 شهريور تکنیک نقشه های ذهنی برای ایده یابی
نمونه نقشه های ذهنی
صفحه 1 از 1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
       


تکنیک نقشه های ذهنی برای ایده یابی

 


 

نقشه های ذهنی یک نوع یادداشت برداری تمام رنگی و مصور است که می تواند توسط یک نفر و یا گروهی از افراد تهیه شود . در کانون نقشه ایده و یا تصور اصلی قرار دارد. سپس از این کانون شاخه هایی منشعب می شوند که نشان دهنده ایده های اصلی بوده و همه آنها به ایده ای که در مرکز نقشه قرار دارد متصل می باشند.


 

از هر شاخه اصلی ، شاخه هایی فرعی که موضوعات را با عمق بیشتری مورد بررسی قرار می دهند منشعب می شوند. به هر کدام از این شاخه های فرعی نیز می توان شاخه های فرعی بیشتری اضافه کرده و این ایده را به طور جزئی تر مورد بررسی قرار داد. از آنجا که این شاخه ها همگی به یکدیگر متصل هستند ، تمام ایده ها هم با یکدیگر در ارتباط بوده و این موضوع به نقشه ذهن چنان وسعت و عمقی می دهد که یک فهرست ساده از ایده ها هرگز چنین توانایی ندارد.

 

 

چون جهت حرکت در نقشه ذهن از مرکز به طرف بیرون است افکارتان نیز ترغیب می شوند که به همین صورت عمل کنند و به همین خاطر ایده های شما به سرعت گسترش یافته و تفکر خلاق را به اطراف منتشر خواهید کرد . در این حالت برای خود و اطرافیان منبع الهام دهنده ای می شوید و قدرت تخیل شما هیچ محدودیتی را برای خود نمی شناسد.

 

 

وقتی به شما ثابت شود که این حس چقدر می تواند رهایی بخش باشد ، خواهید فهمید که در توانایی نقشه ذهن برای کمک به شما در کاری که انجام می دهید هیچ محدودیتی وجود ندارد . با نقشه ذهن می توانید هر نوع ایده ، مفهوم و یا مشکل را که با آن مواجه هستید مورد بررسی قرار دهید. از طراحی کردن یک گزارش و یا ارائه یک سخنرانی و یا روشی تجاری تا انتخاب کردن شغلی که می خواهید آن را دنبال کنید . از نظر شخصی نیز می توانید از آن برای برنامه ریزی روز ، هفته ، ماه ، و در واقع کل زندگی خود استفاده کنید. در محیط کار، نقشه های ذهن می توانند به برتری شما در هر زمینه ای که به شفافیت و خلاقیت نیاز باشد کمک کنند.


چطور یک نقشه ذهنی کارامد ایجاد کنیم؟

برای ایجاد نقشه ذهنی نمی توان گفت که قوانین مشخصی وجود ندارد که حتما باید از آنها پیروی کرد چرا که خود فرآیند ایجاد نقشه ذهنی روندی خلاقانه برای افزایش میزان تفکر خلاقانه است. اما برای اینکه نقشه ذهنی موثرتری داشته باشید بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:


۱- از وسط صفحه شروع کنید: این خصوصیت مغز است که بر مرکز صفحه تمرکز کند. به همین دلیل بهتر است که با نوشتن یک کلمه یا قراردادن یک شکل مرتبط با موضوع در میان صفحه کار خود را شروع نمایید.

۲- با موضوع جدی برخورد نکنید: اولین چیزی که به ذهنتان می آید را بنوسید. حتی موارد مسخره و غیر مرتبط را. ذهنتان را محدود نکیند. قرار نیست نقشه ذهنی راه حل نهایی برای موضوعی که به آن فکر می کنید باشد. هر آنچه که به ذهنتان میرسد را به موضوع مرکزی مرتبط نمایید.

۳- شاخه ها را گسترش دهید: برای هر موضوع که به مرکز متصل است زیر شاخه ای اضافه نمایید و شرح بسیار کوتاهی بنویسید. موضوعات مرتبط با هر شاخه را می توان به هر شاخه متصل نمود و نقشه را گسترش داد.

۴- سریع فکر کنید: معمولا در چنین شرایطی ذهنتان از ایده های مختلف پر شده و می خواهد که منفجر شود. به سرعت تمام ایده ها را تبدیل به کلمه یا تصویر یا هرآنچه که برایتان قابل درک است نمایید و آنها را روی کاغذ بیاورید.

۵- هیچ محدوده ای وجود ندارد: همانطور که قبلا هم گفتم برای ایجاد نقشه ذهنی هیچ محدودیتی وجود ندارد. از هر نوع ابزار نوشتن می توانید استفاده نمایید. خطها و شاخه ها می توانند هر رنگی داشته باشند. از هر نوع شکلی می توانید استفاده نمایید.

۶- خیلی زود قضاوت نکنید: دوباره یادآوری می کنم هیچ محدودیتی وجود ندارد. در زمان ایجاد نقشه شما در شرایط توفان ذهنی قراردارید پس ذهن خود را برای اینکه متوجه شوید موضوعی که نوشته اید درست است یا غلط متوقف نکنید. ممکن است مواردی بی ربطی که نوشته اید بعدا بدرد بخود باشند.

۷- متوقف نشوید: سعی کنید دستتان روی کاغذ حرکت کند. اگر چیزی به فکرتان نرسید شاخه های خالی بکشید و در این زمان متوجه خواهید شد که ذهنتان ایده های جدید را خواهد یافت. می توانید حتی رنگها را تغییر دهید تا ذهنتان انرژی تازه ای بگیرد و یا حتی کاغذتان را به دیوار بچسبانید تا شرایط فیزیکی جدیدی برای فکر کردن پیدا نمایید.

۸- روابط و شاخه ها را اضافه نمایید: گاهی ایده ها و موارد مربوط به آنها به سرعت به ذهنتان می رسد. همیشه سعی کنید ابتدا تمام موارد را به هسته مرکزی در صفحه متصل نمایید. محدودیتی برای اینکه چه موضوعی به چه شاخه ای باید متصل باشد در نظر نگیرید. سازماندهی و طبقه بندی بعدا می تواند انجام شود. حتی در صورت وجود اشتراک موضوعی بین شاخه های مختلف آنها را با یک خط به هم متصل نمایید.

رعایت کردن این موارد به شما کمک می کند تا بتوانید به شکل خلاقانه به پرورش ایده ها، افکار و هر آنچه که مد نظرتان است بپردازید.صفحه نخست | نقشه سایت
تمامي حقوق اين سايت متعلق به هزار طرح مي باشد.
طراحی وپیاده سازی توسط شرکت داده پردازی فراتك