طراحي صنعتي - مقابله در زمانی که با کمبود ایده مواجه می شویم

  جستجو
  Thursday, August 6, 2020 - 1399 پنجشنبه 16 مرداد طراحي صنعتي
طراحی صنعتی
مقابله در زمانی که با کمبود ایده مواجه می شویم

تاریخ ایجاد   12/03/2010 - 12:42  تعدادمشاهده  1528 بازگشت

بسياري از طراحان، زماني که دچار کمبود ايده مي‌شوند، سراغ گالري‌هاي طراحان ديگر مي‌روند تا ايده‌هاي تازه پيدا کنند. مشکلات اندکي را مي‌توان با اين مساله حل کرد، به‌علاوه آن‌که، بايد توجه داشت که خط بسيار باريکي بين الهام گرفتن و کپي‌کردن وجود دارد. در ضمن نگاه‌کردن به ‌وب‌سايت‌هاي طراحي شده محدوديت‌هايي دارد، به ويژه اگر به‌دنبال راه حل تازه‌اي مي‌گرديد. راه‌هاي ساده‌تري براي ايده گرفتن وجود دارد که طراحان مي‌توانند از آنها استفاده کنند که در زير چند نمونه از آنها آورده شده است:

عکاسي

 

ميلياردها عکس و تصوير آنلاين وجود دارد که شما مي‌توانيد هرجايي که نياز داريد از آنها الهام بگيريد. به‌ترکيب، رنگ‌ و توازن يک تصوير نگاه کنيد و ايده بگيريد. همچنين داستاني که در پشت يک تصوير وجود دارد را در ذهن داشته باشيد و به اين فکر کنيد که چگونه مي‌توانيد چيزهاي شبيه و مرتبط با آنها را در طراحي خود به‌کار بگيريد.


طراحي بسته‌بندي

 

از طراحي بسته‌بندي‌ها، به‌راحتي مي‌توانيد ايده‌هايي بگيريد که بدون کپي کردن، در طراحي خود استفاده کنيد. يک تغيير کوچک در فرمت، مي‌تواند به‌حدي آن را تغيير دهد که به‌سختي بتوان آن را تشخيص داد. مساله جالب در مورد بسته‌بندي‌ها اين است که نياز نيست به جايي برويد تا آنها را بيابيد، کافي است به‌اطراف نگاه کنيد و هر بسته‌اي را که مي‌بينيد به‌دقت مورد بررسي قرار دهيد و نقاط مثبت و ضعف آنها را يادداشت کنيد، از همين يادداشت‌ها مي‌توانيد طرح‌هاي خود را دگرگون‌کنيد.

 

مسافرت

 

سفر کردن به محل‌هاي جديد مي‌تواند راهي عالي براي دريافت ايده باشد. هر موقع که براي تعطيلات آخر هفته يا يک مسافرت طولاني‌مدت به محلي سفر کنيد، نوآوري خود را زنده مي‌کنيد. سعي کنيد جايي برويد که تا حالا نرفتيد يا زمان زيادي در آنجا نبوديد. زماني را براي شناسايي مکاني که رفتيد بگذاريد و تا حد امکان از توريست‌ها دوري کنيد. شيوه سفرکردنتان مي‌تواند به اندازه سرنوشتتان مهم باشد. وقتي صحبت از مسافرت مي‌شود، بيشتر سفر با هواپيما به ذهن مي‌آيد ولي چرا با اتوبوس يا قطار سفر نکنيم؟ يا حتي با ماشين شخصي؛ مگر اين‌که مقصد خيلي دور باشد. تغيير در شکل سفر کردن، ممکن است ايده‌هاي بسياري براي شما در برداشته باشد.

موسيقي

 

گوش دادن به موسيقي، مي‌تواند بهترين راه براي عبور از يک بن‌بست باشد. بسياري از ما زماني که کار مي‌کنيم موسيقي گوش مي‌دهيم، اما برخي براي دريافت ايده‌، موسيقي گوش مي‌دهند. فرض کنيد مي‌خواهيد براي يک فروشگاه لباس حاملگي، سايت طراحي کنيد. اگر قرار باشد آلبوم‌هاي سبک دوم متال را هنگام طراحي مرور کنيد، نه شما و نه مشتري از طرح زده شده رضايت نخواهيد داشت. اگر موسيقي آرام‌تري گوش کنيد، نتيجه قطعا بهتر است. سعي کنيد از موسيقي‌ تصوير ذهني‌ بسازيد و آن را براي پروژه‌تان ترجمه کنيد.

اگر موسيقي خوب گوش کنيد، به‌زودي، با ايده‌هاي جديدي که در طراحي‌هايتان به‌کار مي‌بريد، مطرح خواهيد شد. البته توجه کنيد که اگر به سبک‌هاي موسيقي مثل جاز، کانتري يا هر سبک موسيقيايي ديگر، علاقه نداريد، خود را به‌اين دليل که آنها توصيفي براي پروژه در دست شما هستند، مجبور به گوش دادن نکنيد، زيرا از آن پس هرکاري که مي‌کنيد شما را اذيت مي‌کند. پس يا در سکوت کار کنيد يا موسيقي که در حالت‌هاي عادي گوش مي‌کنيد، پخش کنيد.

 

خوراكي و نوشيدني

 

همه مي‌دانيم لذتي که در غذا خوردن دست مي‌دهد، کمتر جاي ديگري مي‌توان پيدا کرد! اگر وسط طراحي قفل کرديد و راهکاري به ذهنتان نمي‌رسيد و وقت ناهار بود، به‌بهترين رستوراني که پولتان مي‌رسد و دلتان براي غذاهايش تنگ شده است برويد و غذايي که دوست داريد را مزه مزه کنيد. البته بايد به چيزي فراتر از سير کردن شکم خود بينديشيد. به تمام بخش‌هاي غذا که در زمان مناسب و در جاي مناسب کنار هم گذاشته شده‌اند فکر کنيد و کار خود را با آشپزي موازي بدانيد. به شيوه‌اي نگاه کنيد که غذا در ظرف گذاشته شده‌ است، با چه‌چيزي تزيين شده ‌است، چقدر فضاي خالي دارد و ... تمام اين موارد در يک غذا خوردن ساده نهفته‌اند. به اين فکر کنيد که چگونه مي‌توانيد آنها را در پروژه خود به‌کار ببريد.

 

 

کتاب‌هاي مصور

 

کتاب‌هاي مصوري (Comic Books) که براي بچه‌ها تنظيم مي‌شوند، پر از طرح‌هاي گرافيکي زيبا هستند. خود تصاوير يک منبع خوب براي الهام گرفتن هستند ولي مي‌توان از فن بيان و طرح‌بندي به‌کار رفته در اين تصاوير نيز، کمک گرفت. به رنگ‌ها، فونت‌ها و اندازه‌هاي آنها و چگونگي قرار گرفتن آنها در صفحه دقت کنيد. همچنين به توازن ميان المان‌هاي گرافيکي و اطلاعات محدودي که در هر صفحه قرار داده شده ‌است نگاه کنيد. تمام اين‌ها درس‌هايي هستند که مي‌توانند راهي جلوي پاي شما قرار دهند.

محمدحسين کردوني- جام جم آنلاین
صفحه نخست | نقشه سایت
تمامي حقوق اين سايت متعلق به هزار طرح مي باشد.
طراحی وپیاده سازی توسط شرکت داده پردازی فراتك