طراحي صنعتي - طراحي صنعتي چیست ؟

  جستجو
  Thursday, August 6, 2020 - 1399 پنجشنبه 16 مرداد طراحي صنعتي
طراحی صنعتی
طراحي صنعتي چیست ؟

تاریخ ایجاد   04/08/2009 - 09:07  تعدادمشاهده  1706 بازگشت

 

تاحالا هيچ خواسته‌ايد که محصولي را براي اينکه بهتر کار کند تغيير بدهيد؟ يا اينکه نظر جامعي داشته باشيد در مورد اينکه يک محصول چه اگر شکلي داشته باشد بهتر است؟ طراحان صنعتي همين کار را انجام مي‌دهند. آنها افرادي هستند که محصولاتي براي توليد انبوه طراحي مي‌کنند، از ساعتهاي کوکي تا خودرو، تلفن تا کامپيوتر، مبلمان و غيره. آنها ظاهر، احساس و چگونگي عملکرد بهتر يک محصول را تعيين مي‌کنند. طراحان صنعتي محصولاتي را که شما هر روز از آن استفاده مي‌کنيد، ايجاد مي‌کنند.

طراحان صنعتي از روشهاي مختلفي براي طراحي محصولات استفاده مي‌کنند، از طراحي سريع تا مدلسازي با گل رس و فوم، تا استفاده از برنامه‌هاي کامپيوتري بوجود آمده براي طراحي. اينکه چطور يک محصول را ايجاد مي‌کنند، بستگي دارد به نوع محصول و اينکه چگونه مي‌خواهد استفاده شود. تا زماني که در قفسه‌ها بيايد، بارها توسط طراح، قالب‌گيري شده، تراش مي‌خورد و کار مي‌شود. مجله Time گزارش کرده است که طراحي صنعتي يکي از 15تا داغترين حرفه‌ها در دوره‌هاي رشد و جبران کاري است.

حالا شما چطور مي‌توانيد يک طراح شويد؟ اول، شما مي‌توانيد از اينجايي که هستيد پيش‌تر برويد – کلاسهايي مثل هنرهاي تجسمي، روانشناسي، فيزيولوژي، فيزيک و تجارت و بازاريابي مي‌توانند به شما کمک کنند که برخي مهرتهاي لازم را پرورش بدهيد. از آنجا که شما به يک حداقل مدرک دانشگاهي نياز پيدا مي‌کنيد، مطالعات مقدماتي دانشکده را در مدرسه‌تان بررسي کنيد. وقتي گزينه‌هاي ورود به دانشکده را مرور کرديد، دنبال برنامه‌اي باشيد که جوابگوي استعداد و تواناييهاي شما باشد. برخي مدارس روي فرم و نمود بصري تمرکز مي‌کنند، در حالي که بقيه بيشتر روي حل مسئله يا ساير جنبه‌هاي طراحي صنعتي تمرکز مي‌کنند. IDSA (جامعه طراحان صنعتي امريکا) منبع خوبي است براي مدرسه‌هايي که برنامه‌اي در طراحي صنعتي عرضه مي‌کنند و اينکه چه نوع برنامه‌اي در هر کدام عرضه شده.

 

 

يک طراحي صنعتي کيست؟!

طراحي صنعتي شغلي است که فرم يک محصول مصنوع را مشخص مي‌کند، آنرا طوري شکل مي‌دهد که براي مردمي که از آن استفاده مي‌کنند و براي پروسه‌هاي صنعتي که آن را توليد مي‌کنند مناسب باشد. طراحان صنعتي کار مي‌کنند براي راحت‌تر، لذتبخش‌تر و کارآمدتر کردن زندگي ما. با مطالعه‌ي مردم در سر کار، در خانه و در حال حرکت، آنها محصولاتي ايجاد مي‌کنند مثل صندليهايي که متناسب با حالت بدن هستند، ابزار آشپزخانه که حتي براي دستهاي سالخوره هم راحت هستند و اسباب‌بازيهايي که بازي و يادگيري صحيح و بي‌خطر را براي همه‌ي بچه‌ها فراهم مي‌کند. بطور خاص، طراحان صنعتي با بخشهايي از محصول سر و کار دارند که انسانها با آن در تأثير متقابل هستند. تلاش براي جهاني کردن دسترسي به محصولاتي که اعتبار اکولوژيکي ]علم عادت و طرز زندگى موجودات و نسبت انها با محيط[ دارند و براي استفاده کردن مطمئن هستند. همچنين آنها محصولي بدست مي‌دهند که ويژگي زيبايي آن باعث شود ما آن را بخواهيم.

کار طراحان صنعتي فراتر مي‌رود تا بسته‌بندي، روح بخشيدن، ]طراحي بخشهاي[ داخلي، و در برخي موارد شناساندن يک شرکت. علاوه بر اين، با فناوري اطلاعات متناسب با افزايش پيچيدگي، طراحان صنعتي براي ساده کردن نرم‌افزارهايي که تعداد بسياري از محصولات را راه‌اندازي مي‌کنند، کار مي‌کنند.

طراحان صنعتي دنبال راههاي مبتکرانه‌تر و بهتر براي چيزها مي‌گردند. آنها کارشان را به حل مسئله نزديک مي‌کنند، مي‌پرسند: «مردم مي‌خواهند چگونه سفر کنند؟» سريع‌تر، «بياييد يک ماشين ديگر بسازيم» براي جواب دادن به اين سؤالات، طراحان صنعتي محدوده‌ي گسترده‌اي از پيشنهادات متناوب را در ميان طرحها و مدلها کاوش مي‌کنند. پيوسته طرحهايشان را تصحيح مي‌کنند تا آنها را در برابر نياز کاربران و قابليتهاي کارخانه‌ها آزمايش کنند.

دوره‌ي «طراحي صنعتي» در اوايل قرن بيستم، براي تشريح نقش خلاقيت که قبلا توسط يک صنعتگر انفرادي انجام مي‌گرفت براي توليد انبوه، بنيان گذاشته شد. در نگهداري پيچيدگي توليد انبوه، طراحان صنعتي با ساير حرفه‌هايي کار مي‌کنند که با اين پندار درگير هستند، ساخت و توسعه‌ي محصولات، شامل کارشناسان بازاريابي، مکانيک، طراحي مهندسين ساخت و برنامه‌نويسان نرم‌افزار بعنوان چند نمونه. با همديگر با ويژگيهاي فاکتورهاي انساني، طراحان صنعتي آزمايشات مربوط به قابليت استفاده را براي تضمين اينکه يک محصول نيازها، خواستها و انتظارات کاربران را برآورده کند، اداره مي‌کنند. و آنها معمولا اجزاي داخلي را بازآرايي مي‌کنند تا ساخت، سرهم‌سازي، خدمات و بازيافت محصولات ، آسانتر شود.

آمادگي در عمل طراحي صنعتي نيازمند يک درجه‌ي مهندسي در اين رشته است. طراحي صنعتي علوم مربوط به فناوري و هنرهاي بصري را به علوم انساني پيوند مي‌دهد. علاوه بر اين براي ]رسيدن به[ يک درک کامل از علوم فيزيکي، قواعد مهندسي، ارگونومي ]مهندسي فاکتورهاي انساني[، زيبايي‌شناسي و مواد و پروسه‌هاي صنعتي، طراحان صنعتي بهتر است در علوم اجتماعي، مانند روانشناسي، جامعه‌شناسي، آنتروپولوژي ]انسان‌شناسي[ و در هنرهاي ارتباطي مانند عکاسي، ويدئو، چاپ و رسانه‌هاي الکترونيکي داراي پايه‌اي قوي باشند.

 

چه فرصتهاي شغلي براي طراحي صنعتي فراهم است؟

طراحي صنعتي مانند همه‌ي حرفه‌هاي مرسوم خلاقيتي مزاياي بسياري دارد، اما برترين تقاضا براي طراحان صنعتي در ميان يک طيف گسترده‌ي صنايع، منبع درآمدي است که در آن معمولا پاداش بهتر و فرصت استخدام بيشتر است.

 

 

 چه نوع مهارتهايي نياز دارم؟

دفاتر طراحي صنعتي اينها را بعنوان پنج مهارت در رأس ليست کرده‌اند:

·          مهارت خلاقيت حل مسئله

·          توانايي رساندن مفاهيم با طرحهاي سريع

·          مهارت ارتباطات شفاهي و کتبي خوب

·          تسلط به کامپيوتر در برنامه‌هاي بردار محور يا سه بعدي

·          استعداد مکانيکي و فهم اينکه چيزها چگونه کار مي‌کنند

 

 

چه کسي طراحان صنعتي را به کار مي‌گيرد؟

طراحان صنعتي در طيف گسترده‌اي از صنايع کار مي‌کنند مانند طراحي حمل و نقل، محصولات طبي، اشياي الکترونيکي، جلوه‌هاي ويژه براي صنعت سرگرمي، پويانمايي ]انيميشن[ کامپيوتري، طراحي مبلمان و طراحي محيطي مانند نشانه‌ها و داخل ساختمان

 




صفحه نخست | نقشه سایت
تمامي حقوق اين سايت متعلق به هزار طرح مي باشد.
طراحی وپیاده سازی توسط شرکت داده پردازی فراتك